Promocja wydarzeń we Wrocławiu – SlaskiWroclaw.pl
WYDARZENIE

Europejskie Spotkanie Młodych Taizé wraca do Wrocławia

28 grudnia 2019 roku rozpocznie się we Wrocławiu Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez ekumeniczną wspólnotę chrześcijańską braci z Taizé we Francji. Potrwają do 1 stycznia 2020 roku.

Europejskie Spotkanie Młodych (ESM) organizuje od ponad czterdziestu lat ekumeniczna Wspólnota z Taizé, założona w 1940 r. przez ewangelickiego duchownego brata Rogera. Robi to przy wsparciu wolontariuszy.

Uczestnicy ESM mają od 18 do 35 lat i pochodzą z 60 krajów, wśród nich będzie prawie 5500 młodych ludzi z Polski, 1500 z Ukrainy, 1100 z Niemiec, po 700 z Chorwacji i Francji, po 400 z Włoch i Hiszpanii. Udział w spotkaniu zgłosiły kilkunastoosobowe grupy z Hong-Kongu, Japonii i Korei. W sumie reprezentowanych będzie 60 krajów.

Temat przewodni tegorocznego spotkania, zaproponowany przez brata Aloisa, przeora Taizé, to: „Zawsze w drodze, nigdy nie wykorzenieni”.

Spotkanie młodych wszystkich wyznań z całej Europy odbędzie się już po raz trzeci we Wrocławiu (po 1989 i 1995 r.), a po raz piąty w Polsce (po Warszawie 1999 i Poznaniu 2009).

Przed organizatorami stoją liczne wyzwania logistyczne: ponad 150 autobusów przywiezie uczestników 28 grudnia; zostanie wydanych 45 000 porcji gorącego jedzenia, 5,5 ton pieczywa, 47 000 jabłek, 70 000 mandarynek i 70 500 ciastek.

42. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé

To już trzeci raz, kiedy stolica Śląska staje się gospodarzem tego wydarzenia.

– Spotkanie młodych z całej Europy z mieszkańcami miasta, które ich gości, to niezwykła okazja do wspólnej wymiany myśli i doświadczeń, co jest swego rodzaju kluczem organizowanego Taizé. Mamy jednak nadzieję i zarazem pragniemy, aby wszyscy uczestnicy znaleźli zakwaterowanie u osób prywatnych. Nie bójmy się przyjmować pielgrzymów, wystarczy naprawdę niewiele – tłumaczą organizatorzy 42. Europejskiego Spotkania Młodych Taizé.

Modlitwy otwarte dla wszystkich

Podczas spotkania będą odbywały się wspólne modlitwy: od 28 do 31 grudnia o godz. 19.00 jednocześnie w Hali Stulecia i w sześciu kościołach oraz w dniach 30 i 31 grudnia o godzinie 13.00 w dziewięciu kościołach w centrum miasta.

  • Katedra św. Jana Chrzciciela, pl. Katedralny 18

  • Kolegiata Św. Krzyża i Bartłomieja, pl. Kościelny 1

  • Kościół NMP na Piasku, ul. Katedralna 4

  • Kościół Imienia Jezus, pl. Uniwersytecki 1

  • Kościół Św. Elżbiety, ul. Św. Elżbiety 1/2

  • Kościół Bożego Ciała, ul. Bożego Ciała 1

  • Kościół Św. Wojciecha, pl. Dominikański 2

  • Katedra greckokatolicka, pl. Nankiera 15

  • Kościół Opatrzności Bożej, ul. Kazimierza Wielkiego 29

Mieszkańcy Wrocławia mogą brać udział w całym programie spotkania bez kart wstępu; na modlitwę są zaproszeni przede wszystkim do Hali Stulecia.

29 i 30 grudnia po południu czekają na uczestników liczne spotkania tematyczne do wyboru. Trzydzieści propozycji spotkań podzielono na cztery działy tematyczne: Duchowość, Kościół, Solidarność/Społeczeństwo, Sztuka i wiara.

– Na nasze spotkania zaproszeni są wszyscy. Nie mają znaczenia przekonania religijne, pochodzenie czy język – zapewniają organizatorzy. – Biorący w nim udział pokonują nieraz tysiące kilometrów po to, aby spotkać ludzi z innych kultur, poznać ich zwyczaje, ale także, aby wspólnie przeżywać ciszę, która staje się wspólnym językiem, zbliża i sprawia, że łatwiej jest nam pokonywać różnego rodzaju bariery.