Promocja wydarzeń we Wrocławiu – SlaskiWroclaw.pl
KULTURA

Hala Stulecia z planami na 2020 rok

Nowy, prosty w formie i czysty w kolorystyce logotyp będzie wyróżniał Halę Stulecia, która otwiera się dosłownie i w przenośni. Turyści już od wiosny będą zwiedzać obiekt i nową wystawę. Dzień urodzin Maksa Berga, architekta Hali Stulecia, rozpocznie serię ciekawych wydarzeń dla dzieci i dorosłych, m. in. koncerty, widowiska operowe, wieczory kabaretowe.

- Hala Stulecia w momencie powstania była bardzo nowoczesnym obiektem, wzniesiona według nowatorskiego projektu i pionierskimi metodami. Sam architekt nazwał ją katedrą demokracji. Traktujemy te słowa jako swoisty testament, jest to ogromna odpowiedzialność społeczna, historyczna i ekonomiczna - mówi Magdalena Piasecka, prezes zarządu Hali Stulecia. - Dlatego musimy się inspirować zmieniającym się otoczeniem, dostrzegać nowe trendy, uczyć korzystania z nowych technologii, metod i zasad rządzących współczesnym światem. Otwieramy się dosłownie i w przenośni i chcemy, żeby te zmiany były widoczne.

Nowe logo i system identyfikacji wizualnej

Logotyp Hali Stulecia został odświeżony. Jest prosty, monochromatyczny, bez zbędnych ozdobników, tak jak sama budowla i jej surowe wnętrze, pozbawione ornamentu.

Zgodnie z ideą, że Hala jako obiekt absolutnie wyjątkowy, nie potrzebuje znaku specjalnego, tworzy go wyłącznie nazwa słowna. – Posłużyliśmy się czcionką nazwaną Sofia Pro, która powstała w 1913 roku, czyli w tym samym, co Hala Stulecia – mówi Magdalena Piasecka.

Nowe logo doprecyzowują wizualnie kształty w kolorze niebieskim, reprezentujące poszczególne przestrzenie tworzące kompleks: począwszy od samej Hali Stulecia, którą symbolizuje czteroliść (tetrakonchos) wywodzący się z kształtu budynku, poprzez Plac pod Iglicą, Pergolę, Fontannę Multimedialną, aż po Centrum Kongresowe.

Ruch turystyczny i nowa wystawa

Wiosną Hala Stulecia otworzy się ponownie dla turystów, którzy chcieliby zobaczyć jej wnętrze i poznać historię tego miejsca. Dodatkowo oferta zwiedzania obiektu poszerzy się o możliwość wynajęcia przewodnika zarówno dla grup zorganizowanych, jak i gości indywidualnych. Powrócą cykliczne wydarzenia, m.in. spacery z przewodnikiem z nowymi, atrakcyjnymi trasami.

Hala zorganizuje dodatkowo specjalne spotkania informacyjne dla wrocławskich przewodników miejskich, aby ułatwić poruszanie się po obiekcie turystom obsługiwanym przez operatorów zewnętrznych.

W miejscu dotychczasowego Centrum Poznawczego powstanie Visitor Centre, nowa wystawa opowiadająca historię powstania Hali Stulecia w kontekście rozwoju Terenów Wystawowych i Wrocławia, której towarzyszyć będzie nowy punkt sprzedaży materiałów informacyjnych i pamiątek związanych z zabytkowym obiektem.

Rok Maksa Berga

17 kwietnia roku przypada sto pięćdziesiąta rocznica urodzin Maksa Berga, projektanta Hali Stulecia, który był architektem miejskim Wrocławia (ówczesnego Breslau) w latach 1909–1924. Z tej okazji Hala przygotowuje kilka atrakcji, rozłożonych w czasie od kwietnia do końca bieżącego roku.

Doskonałemu architektowi poświęcony będzie jeden z cykli wiosennych warsztatów kreatywnych dla młodzieży w wieku 12-16 lat. Projekt realizowany przez zespół Hali Stulecia obejmuje dziewięć zajęć w ramach Młodzieżowego Studia Architektury, podczas których uczestnicy zdobywają wiedzę z zakresu architektury, urbanistyki i wybranych zagadnień techniki.

Letnią propozycją Hali Stulecia jest półkolonijna przygoda „Wakacje z Maksem” kierowana do dzieci od 6 do 12 lat. Organizatorzy gwarantują wspaniałą zabawę pełną zagadek, tajemnic i zajęć na świeżym powietrzu a przy okazji nauki i rozwoju kreatywności.

Dorosłych już dzisiaj zapraszamy na cykl spacerów z przewodnikiem szlakiem budowli zaprojektowanych przez Maksa Berga oraz szlakiem wrocławskiego modernizmu

– zapowiada Magdalena Piasecka, prezes Hali Stulecia.

Współpraca z sąsiadami

Hala Stulecia rozpoczyna w tym roku nowy projekt ścisłej współpracy z instytucjami i obiektami zlokalizowanymi w jej bezpośrednim sąsiedztwie: Pawilon Czterech Kopuł, IASE, CeTA czy wrocławskie ZOO.

- Chcemy zainicjować wspólne działania lokalne, wsparcie we wzajemnej promocji, podjęcie współpracy w zakresie projektów społecznych oraz ochrony Terenów Wystawowych. Planujemy powołanie swoistej kooperatywy sąsiedzkiej, w ramach której m.in. zamierzamy regularnie publikować informacje o wydarzeniach i imprezach u naszych sąsiadów na profilu Hali Stulecia w mediach społecznościowych, podejmować działania kulturalne, na przykład przedstawienia teatralne lub warsztaty filmowe. Mam nadzieję, że projekt spotka się z pozytywnym odbiorem i w efekcie krąg sąsiedzki będzie się sukcesywnie powiększał – mówi Magdalena Piasecka.

Pierwsze wydarzenia w Hali Stulecia

W 2020 roku na scenie Hali Stulecia wystąpią np. Katie Melua, The Gentlemen, Taco Hemingway, Quebonafide, Pezet, Agnieszka Chylińska, zespół Dire Straits Experience. Zaplanowano kilka festiwali: Tranceformation – festiwal muzyki trance, One Love – dla fanów muzyki reggae czy też Hip Hop Festival. W czerwcu pod zabytkową kopułę powraca Opera Wrocławska z monumentalnym superwidowiskiem „Wojna i Pokój” w reżyserii wybitnego reżysera Michała Znanieckiego.

Wśród imprez targowych jeszcze w styczniu odbędzie się Robotic Arena, następnie Targi Mieszkaniowe a w maju plenerowa Veganmania. Nie zabraknie również czegoś dla fanów sportu – w czerwcu Wrocławski Półmaraton przebiegnie przez wnętrze Hali Stulecia.