Polecamy:   Katowice   Woj. Śląskie   Stolica Górnego Śląska deutsch | english | česky | ślőnský | schläsch
Wrocław Dolny Śląsk

Wiadomości
Artykuły
O Wrocławiu
Śląsk,DolnyiGórny
Dolnoślązacy
Poezja
Galerie
Plan miasta
Imprezy
Forum
Ciekawe strony
Euro 2012
Nasza akcja
Reklama


Liść dębu
- to zapomniany wśród wrocławian symbol Śląska, którego Wrocław jest stolicą...
czytaj więcej




ŚLĄZACY Z DOLNEGO BIEGU ODRY
Kim są Dolnoślązacy Dolnoślązakami określa się mieszkańców regionu Dolnego Śląska lub - potocznie - obecnego województwa dolnośląskiego. Dzisiejsi Dolnoślązacy należą w większości do polskiej grupy narodowościowej, która zasiedliła tereny Dolnego Śląska 60 lat temu, w wyniku zmiany granic Polski po II wojnie światowej. Wcześniej Dolny Śląsk zamieszkiwała autochtoniczna, zgermanizowana ludność słowiańska. Większość tych mieszkańców została pod koniec wojny, w obawie przed zbliżającym się frontem, ewakuowana na zachód, w głąb Niemiec lub przesiedlona tam po wojnie.

Można powiedzieć, że historia z "wymianą" mieszkańców powtórzyła się. Zanim Śląsk zaludnili Słowianie, zamieszkiwali go celtowie oraz wschodnio-germańskie plemiona Wandalów i Silingów. Ci pierwsi znani Ślązacy opuścili Śląsk, udając się na zachód Europy i do Afryki. Na ich miejsce ze wschodu nadciągneli Słowianie i utworzyli własną społeczność. Słowiańscy Piastowie władali Śląskiem przez wieki, stopniowo tracąc suwerenność, czy to na rzecz Królestwa Polskiego, Królestwa Czeskiego, albo Cesarstwa Niemieckiego. Ostatni Piastowie byli już w większości całkowicie zgermanizowani w kulturze, mowie i wierze. Podobnie jak ich poddani.

Przesiedlenia autochtonicznych Dolnoślązaków po II wojnie światowej nie odbyły się w ciągu jednego roku. Pozostali jeszcze Niemcy i nowoprzybyli Polacy długo nadal mieszkali obok siebie. Wyjazdy do zachodnich Niemiec, coraz rzadziej w obawie przed "odwetem za wojnę", a częściej dla lepszego życia, miały miejsce aż do upadku komunizmu w Polsce. Tak z Dolnego, jak i Górnego Śląska wyjeżdżały całe rodziny - byli to nie tylko Niemcy, ale też słowiańscy Ślązacy, na tyle długo zamieszkali w Śląsku, by móc udowodnić swoje "niemieckie pochodzenie". Jednak wiele rodzin dolnośląskich, należy uznać, że również o wielowiekowych, sięgających piastowskich czasów, korzeniach, pozostało jeszcze w Dolnym Śląsku.

Na temat Ślązaków istnieje wiele mitów. Jednym z największych jest...
że nie ma już Dolnoślązaków
W ten mit zdaje się też wierzyć również wielu Ślązaków z Górnego Śląska. Podręczniki szkolne i filmy historyczne jawią nam przedwojenny Dolny Śląsk jako całkowicie zgermanizowany, zamieszkały przez kolonistów niemieckich lub Ślązaków, którzy wyzbyli się swojej słowiańskości, przyjmując kulturę niemiecką już od czasów piastowskich. W części jest to prawda. Germanizacja Dolnego Śląska postąpiła o wiele dalej niż w Górnym Śląsku. Jednak śląskość zachowała się w Dolnym Śląsku do tej pory. Pomimo tego, że dialekty dolnośląskie są już obecnie wymarłe, wciąż żyją jeszcze w swoich miejscowościach potomkowie rodowitych Dolnoślązaków.
Uważa się, że wszyscy Niemcy i zgermanizowani Ślązacy opuścili Dolny Śląsk z końcem II wojny światowej, najpierw uciekając przed Armią Czerwoną, a później w masowych wysiedleniach za nową niemiecką granicę. Nie jest to jednak prawda. Dolnośląskie miasta i wsie nie opustoszały całkowicie w oczekiwaniu na nowych mieszkańców - Polaków przesiedlanych ze wschodnich terenów odebranych po wojnie Polsce. Wizja Dolnego Śląska niczym z filmu "Sami swoi" o kresowiakach Pawlakach i Kargulach jest fałszywa. Niemcy po wojnie długo jeszcze stanowili na Dolnym Śląsku mocną społeczność. Nawet krótko po wojnie polskie władze organizowały dla pozostałych tu Dolnoślązaków festiwale kultury niemieckiej. Wrocław, dawna śląska stolica, który nazywany jest "Drugim Lwowem", został tylko w kilku procentach zamieszkały przez dawnych lwowiaków. Więcej pozostało we Wrocławiu Dolnoślązaków, jednak to nie oni zostali po wojnie elitą miasta.
Informacje: ZobaczSlask.pl

Z forum internetowego:
Kiedyś w tramwaju linii 3 byłem świadkiem takiego zdarzenia. Jeden z pasażerów spytał, czy może się na pl. Wróblewskiego przesiąść na 12. Ten drugi odpowiedział "Ja". Na to pierwszy:
"Nie odpowiadaj mi jakbyś był na Śląsku". Ten drugi:
"To gdzie jestem?". To pytanie pozostało bez odpowiedzi.
Nasi samorządowcy zawalili wiele tylko z pozoru błahych spraw. Po pierwsze nie zadbali o to, aby to nasze województwo
nazywało się "Śląskie". Śląsk Dolny, to właśnie Śląsk Właściwy. Ten z Katowicami to tylko Śląsk Górny.
cancro 2007.07.05, Forum Historicum

Dolnoślązacy
Fot. Wikipedia 


Jak mówili Dolnoślązacy
Przed wojną w Dolnym Śląsku i w niemieckich enklawach Górnego Śląska, używano dialektu śląskiego języka niemieckiego, zawierającego elementy języka słowiańskiego... »

Jestem Dolnoślązakiem!
Jeśli czujesz się Dolnoślązakiem
/ Dolnoślązaczką, nie wstydź się tego! Napisz czym dla Ciebie jest śląskość w dolnym biegu Odry... »

Starsi bracia,Górnoślązacy
Górnoślązacy są ostatnią dużą autochtoniczną grupą etniczną w Śląsku. Warto jest poznać ich ciekawą kulturę i losy... »

Dolnoślązacy a "Kresy"
Po II wojnie światowej wiele miast Śląska, tak Dolnego, jak i Górnego, zasiedliła spora liczba przesiedleńców z dawnych polskich Kresów wschodnich... »

Niemieccy Dolnoślązacy
Dolny Śląsk po wojnie opuściła większość jego niemieckich mieszkańców. Jednak Niemcy jeszcze wiele lat mieszkali razem z przybyszami z Polski. Mieszkają nadal... »

© SlaskiWroclaw.pl 2007-2019 | O portalu | Redakcja | Promocja | Reklama
   Góra   Wstecz