Polecamy:   Katowice   Woj. Śląskie   Stolica Górnego Śląska deutsch | english | česky | ślőnský | schläsch
Wrocław Dolny Śląsk

Wiadomości
Artykuły
O Wrocławiu
Śląsk,DolnyiGórny
Dolnoślązacy
Poezja
Galerie
Plan miasta
Imprezy
Forum
Ciekawe strony
Euro 2012
Nasza akcja
Reklama
WROCŁAW NA FORUM
Z forum internetowych
WROCŁAW - MAŁA OJCZYZNA
avanger:
Odnoszę takie dziwne wrażenie, że Wy na tych Ziemiach Odzyskanych nie macie własnej tożsamości i za wszelką cenę szukacie czegokolwiek tylko po to, żeby móc powiedzieć "To jest mój Heimat". Czasami zaczyna przybierać to dziwne, by nie napisać śmieszne, oblicze. Bo nie Ślązak, chce być bardziej śląski od niejednego hanysa (...).
My nie szukamy czekogolwiek. My to już mamy. Problem, że ludzie spoza probują nam wmówic, że się mylimy (wiedzą lepiej, a nawet nie byli często). A co do Śląska... to Śląsk jest też tu. Nawet, że tak powiem, "kolebka". Z pierwszą i najważniejsza stolicą Śląska. Tak trudno zrozumieć, że tozsamość nie musi być znad Wisly i tylko "rdzennie polsko-wawelska". My tu mamy naszą małą ojczyznę z całą pogmatwaną historią - nie wybielając jej złych ani nie zazczerniając białych kart. O tej dużej ojczyźnie też pamiętamy... ale najważniejsza jest nasza mała.
talkinghead 2006.10.19, SkyscraperCity Forums
ZIEMIE ODZYSKANE
Nie można ukrywać, że te ziemie nie były Zawsze Piastowskie i w XIX wieku Niemcy naprawdę nie byli faszystami... Na uboczu: "Ziemie Odzyskane" to niby ładne wyrażenie, ale nieaktualne. Nikt tu nie chce udawać Górnoślązaków... a Wasze zdziwienie wynika z tego, że zawsze (w PRL-u) "Śląsk" to był ten Górny, a Dolny to gdzieś tam na ziemiach odzyskanych (co wyraża się choćby w nazwie województwa). A jaka jest chociażby stolica (całego) Śląska?
Adolf Warski 2005.03.24, SkyscraperCity Forums
PRL-OWSKIE STEREOTYPY
Niezrozumienie (...) wynika zapewne z edukacji jaką nam serwowano przez lata i co gorsza, po zmianie ustroju nie zrobiono zbyt wiele by to zmienić. Propaganda wmawiała nam, że te ziemie są piastowskie, a tak po ok. 1350 roku do 1945 była pustka. Wrocławianie nie tyle szukają swojej tożsamości, tylko w przeciwieństwie do mieszkańców Polski Centralnej muszą trochę więcej poszukać żeby ja lepiej poznać. Innym nie jest to potrzebne i wolą pielęgnować wpajane im przez lata stereotypy.
jacekq 2005.06.28, SkyscraperCity Forums
OD KIEDY JEST POLSKA
Polska państwowość w nowożytnym znaczeniu datuje się od kazimierza wielkiego. Nie darmo się mówi, że zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną. Przecież to on dopiero wprowadził pojęcie "Korony Polskiej". I przehandlował śląsk za swą koronę...
artek_wro 2006.10.27, SkyscraperCity Forums
POLSKOŚĆ
Twierdze, że polskość nie kłóci się z wrocławskością. Może jest tylko "niekompatybilna"; bo Wrocław nigdy nie był polski (od powstania w 1241 grodu, może we wcześniejszej osadzie byli "tutejsi" słowianie), niemiecki w dzisiejszym rozumieniu do XVIII w. też nie bardzo, nie było takiego narodu. Ludzie czuli się ślązakami, mówili po "naszemu" (potem nazwano to Ostmitteldeutsch). A potem były to Prusy i Niemcy, czy komuś się to podoba, czy nie. Notabene, topos Polonii, lansowany przez TMW, nie przyjął się. Denerwuje mnie też np. to, że robi się ulice jakimś trzeciorzędnym dowódcom z powstań, a takie postacie jak Maksymilian Berg czy Jerzy Bender swoich ulic nie mają, nawet pamiątkowych tablic (wspaniały wyjątek - nobliści).
Adolf Warski 2005.03.25, SkyscraperCity Forums
GDZIE JEST WROCŁAW?
Kiedyś w tramwaju linii 3 byłem świadkiem takiego zdarzenia. Jeden z pasażerów spytał, czy może się na pl. Wróblewskiego przesiąść na 12. Ten drugi odpowiedział "Ja". Na to pierwszy:
"Nie odpowiadaj mi jakbyś był na Śląsku". Ten drugi:
"To gdzie jestem?". To pytanie pozostało bez odpowiedzi.
Nasi samorządowcy zawalili wiele tylko z pozoru błahych spraw. Po pierwsze nie zadbali o to, aby to nasze województwo
nazywało się "Śląskie". Śląsk Dolny, to właśnie Śląsk Właściwy. Ten z Katowicami to tylko Śląsk Górny.
cancro 2007.07.05, Forum Historicum
WROCŁAWSKOŚĆ
Cieszy fakt, że coraz to większa liczba wroclawian ma świadomosc swojej "wrocławskości". (...) Poznaniaki i Ślązaki mogą nam zarzucać brak własnego etosu czy mitu, brak głębszych korzeni, które wiązałyby nas z naszą ziemią, brak pokoleniowej kultury pielęgnowania własnej hsitorii itd. Ale, co bardzo mnie cieszy, powoli wyłania się argument, którego nikt nie będzie w stanie podważyc. Pojawia się właśnie owa wrocławskość. (...) Namawiam kogo mogę do odwiedzin muzeum etnograficznego (chociaż małe i nudne, to z wizyty można wyciągnąć wiele pozytywów), do czytania o Wroclawiu (mamy olbrzymią ilość ciekawej literatury prezentującej Wrocław przedwojenny), oglądania filmów, zdjęc, map, planów, spacerowania i odkrywania przedwojennych śladów, które dowodząc jak wielkim miastem był Wrocław... Ludzie gdy im się to pokazuje, zaczynają widzieć, że coś w tym jest. Że dom, w którym mieszkają przed wojna należał do takiego samego wrocławianiana jak on sam. (...) Łączy nas Wrocław i jego genius loci. Wrocław to ulice, place, mury, kościoly, parki, wyspy, drzewa, mgła, rzeka, powietrze... Wrocław to miejsce nieustające a wrocławskość to nigdy nie gasnące uczucie do tego miejsca. Ono trwało, trwa i trwać będzie w duszach wszystkich tych ludzi, którzy tutaj mieli okazje mieszkać, bywać, żyć. Miasto otwarte, miasto wielu kultur, miasto ludzi z nikąd i miasto ludzi stąd. To nasz wielki atut.
josip 2006.10.23, SkyscraperCity Forums
HERB WROCŁAWIA
Kiedyś wroclawski herb był wszechobecny. Co to oznacza nie muszę tłumaczyć. Duma, chwała i takie tam... Dlaczego dzisiaj się tego nie robi? Czy wrocławska architektura powojenna jest tak kiepska, że nikt nie chce do niej przypinać etykiety miasta? Czy też nikt nie czuje takiej potrzeby wcale? Czy też może nikt nie chce ryzykować, ze odpadnie...
WroFanatyk 2004.11.18, SkyscraperCity Forums

Liść dębu
Fot. SXC 

Forum o Wrocławiu:
Śląsk - SkyscraperCity
- forum na temat architektury nowoczesnej i zabytkowej oraz inwestycji budowlanych w Śląsku (dolnośląskie, opolskie i śląskie).
Wrocławskie Forum Komunikacyjne
- forum dla zainteresowanych przeszłością, teraźniejszością i przyszłością wrocławskiej komunikacji zbiorowej.
Historia lokalna forum Historycy.org
- forum historyczne z dużym działem "historia lokalna", a w nim m.in. o Śląsku oraz o Dolnym Śląsku i jego tożsamoœci.

© SlaskiWroclaw.pl 2007-2019 | O portalu | Redakcja | Promocja | Reklama
   Góra   Wstecz