Polecamy:   Katowice   Woj. Śląskie   Stolica Górnego Śląska deutsch | english | česky | ślőnský | schläsch
Wrocław Dolny Śląsk

Wiadomości
Artykuły
O Wrocławiu
Śląsk,DolnyiGórny
Dolnoślązacy
Poezja
Galerie
Plan miasta
Imprezy
Forum
Ciekawe strony
Euro 2012
Nasza akcja
Reklama


POZNAJ WROCŁAW
Wrocławskie ścieżki rowerowe
Charakterystyka:
Zalety:
- względnie duża ilość ścieżek w porównaniu z innymi polskimi miastami
- w wielu miejscach rowerzyści mają ułatwienia, jak chociażby żółte bloki postawione przy przejściach dla pieszych, dzięki którym rowerzysta nie musi
zsiadać z roweru w czasie oczekiwania na zielone światło
- często osobna sygnalizacja świetlna dla rowerów
Wady:
- brak rozwiniętego systemu ścieżek w centrum miasta, gdzie ruch rowerowy jest największy
- brak spójności systemu: nie ma możliwości swobodnego przejazdu między dzielnicami oraz dojazdu do centrum
- jakość większości ścieżek jest niezadowalająca
- ponad 50% ścieżek to trasy pieszo-rowerowe
- źle zaprojektowane ścieżki, w wielu miejscach krzyżujące się z pasmem dla pieszych, mające zbyt wysokie krawężniki, itp.

Wróblewskiego Ścieżka łącząca akademiki Politechniki Wrocławskiej (tzw. "teki" na ul. Wittiga) i most Zwierzyniecki. Jest poprowadzona m.in. obok wrocławskiego Zoo oraz, znajdującej się po przeciwległej stronie ulicy, Hali Ludowej. Praktycznie na całej długości jest to ścieżka asfaltowa, jednak jej nawierzchnia nie jest w najlepszym stanie.
Przy ulicy Olszewskiego ścieżka jest bardzo wąskim pasem położonym przy samej ulicy, oddzielonym od chodnika niewielkim pasmem zieleni. Szerokość ścieżki na tym odcinku skutecznie uniemożliwia wymijanie dwóch rowerzystów, dlatego większość z nich po prostu jeździ po przyległym chodniku. Innym powodem takiego zachowania rowerzystów jest bardzo niska jakość tego odcinka — w bardzo wielu miejscach korzenie rosnących drzew niebezpiecznie zniekształciły nawierzchnię ścieżki.
Przy ulicy Wróblewskiego ścieżka jest w dużej mierze współdzielona z chodnikiem dla pieszych, w innych miejscach jest od niego oddzielona malowanym pasem. Przy bramie głównej do zoo, ścieżka przecina się w dość niewygodny dla rowerzystów sposób z zatoczką dla samochodów, wskutek czego również w tym miejscu rowerzyści często przejeżdżają chodnikiem dla pieszych.
Kolejnym utrudnieniem jest przystanek autobusowy, znajdujący się przy bocznej bramie zoo. W tym jednym miejscu, na brukowanej nawierzchni prowadzącej do ogrodu zoologicznego można spotkać jednocześnie przystający autobus, rowerzystów, pieszych oraz ewentualne pojazdy korzystające z bramy wjazdowej.

Wybrzeże Wyspiańskiego Ścieżka usytuowana na całej długości wzdłuż Odry, łącząca mosty: Zwierzyniecki i Grunwaldzki. Prowadzi wzdłuż kampusu Politechniki Wrocławskiej (m.in. obok budynków A1, H3, H6, nowego C13 oraz stołówki).
Posiada dobrą nawierzchnię, głównie asfaltową, w mniejszej części z kostki brukowej. Jest wyraźnie oddzielona od chodnika dla pieszych, nie tylko malowaniem, ale także na pewnym odcinku jest poprowadzona całkowicie samodzielnie. Na skrajnej jej części, przy skrzyżowaniu z Placem Grunwaldzkim umiejscowione się podpórki, dzięki którym rowerzyści nie muszą zsiadać z rowerów podczas postoju na światłach.

Podwale Atrakcyjna turystycznie ścieżka wzdłuż całego Podwala i Fosy Miejskiej, otoczona licznymi parkami zieleni.
Jakość ścieżki pozostawia wiele do życzenia — większość znaków oraz linia oddzielająca pas rowerowy od pasu dla pieszych są zniszczone i nieczytelne. W niektórych miejscach, ścieżka bezpośrednio przylega do Fosy Miejskiej. Przy braku jakiegokolwiek odgrodzenia, zboczenie ze ścieżki może spowodować poważny wypadek, z kąpielą w fosie włącznie.
Pokonując całą trasę, rozpoczynając od placu Jana Pawła II, przejeżdża się obok:
- kładki św. Antoniego,
- Placu Wolności,
- Opery Wrocławskiej,
- Teatru Lalek,
- pomnika "Amor na Pegazie",
- pomnika Kopernika,
- Wzgórza Partyzantów.
Trasa kończy się w pobliżu Galerii Dominikańskiej.

Niskie Łąki Ścieżka rowerowa na Niskich Łąkach jest w dobrym stanie technicznym, jednak jest wykonana z kostki brukowej. Nie posiada zbyt wielu utrudnień ani zakrętów, dzięki czemu pozwala na bardzo szybkie przemieszczanie się na rowerze. Jednak w niedzielne dni, gdy otwarty jest pobliski targ jest praktycznie nieprzejezdna, ponieważ jest zastawiona przez sprzedawców i kupujących.
W niedużej odległości od jej końca na ul. Traugutta, ścieżka prowadzi przez most nad Oławą. Następnie na długim prostym odcinku jest położona obok placu do nauki jazdy oraz stadionu KKS Polonii. Zakończona jest na ul. Międzyrzeckiej.

Grobla Ścieżka prowadząca od Mostu Zwierzynieckiego do Jazu Opatowickiego i Mostu Bartoszowickiego, jednak wzdłuż rzeki a nie jezdni. Posiada nawierzchnię szutrową. Używana jest nie tylko przez rowerzystów, ale także biegaczy i spacerowiczów.
Zaraz po wjechaniu na ścieżkę od strony Mostu Zwierzynieckiego, rowerzyści muszą ominąć nie najlepiej ustawioną barierę torującą wjazd samochodom. Kolejnym utrudnieniem jest dość ostry zakręt, przy pokonywaniu którego widoczność jest ograniczona przez ustawiony blisko ścieżki płot. Na tej wysokości drogi znajduje się Jaz Zwierzyniecki.
Dalej, ścieżka prowadzi wzdłuż wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Przy tym odcinku znajduje się Kładka Zwierzyniecka, pozwalająca przedostać się niezmotoryzowanym na południowy brzeg Odry. Za zoo, znajduje się zjazd w kierunku miasteczka akademickiego Politechniki na ul. Wittiga. Ścieżka biegnie również pod mostem gazowym, przecinającym Odrę.

Informacje: Wikipedia

© SlaskiWroclaw.pl 2007-2019 | O portalu | Redakcja | Promocja | Reklama
   Góra   Wstecz