Polecamy:   Katowice   Woj. ¦l±skie   Stolica Górnego ¦l±ska deutsch | english | česky | ¶lőnský | schläsch
Wrocław Dolny ¦l±sk

Wiadomo¶ci
Artykuły
O Wrocławiu
¦l±sk,DolnyiGórny
Dolno¶l±zacy
Poezja
Galerie
Plan miasta
Imprezy
Forum
Ciekawe strony
Euro 2012
Nasza akcja
Reklama
EURO 2012 I EXPO 2012
Euro 2012 we Wrocławiu Przygotowania do mistrzostw Europy w 2012 roku to jedno z priorytetowych zadań Wrocławia na najbliższe lata. Miasto ma jednak dużo ambitniejsze plany i chce realizować również dwa inne projekty - ubiega się o organizację ¶wiatowej wystawy Expo także w 2012 roku oraz o utworzenie we Wrocławiu Europejskiego Instytutu Technologii. - Nie boimy się trzech aż tak dużych wyzwań, bo nasze miasto bardzo szybko się rozwija - poinformował wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski na spotkaniu z cyklu Polsko-Ukraińskiego Forum Samorz±dowego Euro 2012, które w ubiegłym tygodniu odbyło się w Kijowie.

Stolica Dolnego ¦l±ska może ubiegać się o tak duże przedsięwzięcia, dzięki rozs±dnej gospodarce finansami. Budżet w 2008 roku wynosić będzie około 2,5 miliarda złotych, co oznacza dziesięciokrotny wzrost w ci±gu ostatnich pięciu lat. - Euro już mamy, teraz czekamy na decyzję w sprawie Expo, która zapadnie 27 listopada w Paryżu - powiedział Adamski. - Będziemy zabiegać także o utworzenie we Wrocławiu Europejskiego Instytutu Technologii na bazie 22 wyższych uczelni. Chcemy, aby takie centrum naukowo-badawcze stanowiło konkurencję do podobnych instytutów w Stanach Zjednoczonych.

Na inwestycje - drogi, kolej, stadion, itd. - Wrocław przeznaczać będzie 33 procent budżetu rocznie. W 2008 roku kwota inwestycji wyniesie ponad 800 milionów złotych. Pod koniec 2010 roku ma zostać ukończona budowa stadionu na 45 tysięcy miejsc. Wstępny koszt jego budowy wynosi 466 milionów złotych. Powstanie na wrocławskich Ma¶licach, na 21-hektarowej działce przy ulicy Drzymały, tuż obok autostradowej obwodnicy miasta. Władze Wrocławia licz±, że powstanie obiektu zostanie w 30 procentach sfinansowane z budżetu państwa. Tereny wokół stadionu maj± być sprzedane lub wydzierżawione inwestorom, którzy zbuduj± tam między innymi centra handlowe i hotele. - Budow± hoteli zajm± się przedsiębiorstwa prywatne, którym sprzedajemy działki. W tej chwili liczba miejsc hotelowych wynosi 39 tysięcy miejsc, docelowo ma być 55 tysięcy - poinformował Adamski.

Wszystkie inwestycje maj± być finansowane z trzech Ľródeł: budżetu miasta, budżetu państwa oraz dotacji z Unii Europejskiej. Wiceprezydent Adamski wspomniał również o czwartej możliwo¶ci: - Chodzi o kredyty bankowe. Zredukowali¶my zadłużenie miasta do 10 procent budżetu. Zgodnie z polskim prawem dług miasta nie może być większy niż 60 procent budżetu. Nasza zdolno¶ć kredytowa wynosi więc 50 procent budżetu i o taki kredyt możemy starać się w bankach.

Wrocławski stadion wybuduje niemiecka firma J.S.K. W tej chwili trwaj± prace projektowe. Budowa rozpocznie się wiosn± 2008 roku, a zakończy pod koniec roku 2010. Po mistrzostwach Europy będzie to centrum wydarzeń sportowych i rozrywkowych miasta Wrocławia. - W tej chwili trwa faza projektowania stadionu, wszystko idzie zgodnie z harmonogramem prac - podkre¶la Adamski. Razem ze stadionem powstanie koło niego stacja kolejowa oraz dogodny dojazd z planowanej obwodnicy miasta. Do 2012 roku ma być zmodernizowana sieć kolejowa w mie¶cie, wybudowana obwodnica oraz rozbudowane lotnisko, znajduj±ce się tylko 3 kilometry od stadionu i 10 kilometrów od centrum miasta. Przepustowo¶ć wynosić będzie 2,5 miliona pasażerów rocznie, dzisiaj jest to niewiele ponad milion pasażerów. Modernizacja lotniska ma zakończyć się w 2009 roku.

Rozbudowa infrastruktury transportowej ma służyć przyjęciu go¶ci na mistrzostwach Europy. We Wrocławiu odbęd± się cztery mecze Euro 2012. Władze miasta szacuj±, że każdy z nich zgromadzi około 100 tysięcy kibiców i innych go¶ci - blisko 50 tysięcy na stadionie i drugie tyle, którzy nie będ± mieli biletów. - Czterysta tysięcy osób rozłożone w czasie to dla nas liczba jak najbardziej do ogarnięcia - tłumaczył wiceprezydent Adamski. - Kiedy Wrocław odwiedził papież Jan Paweł II, zgromadziło się 800 tysięcy ludzi jednego dnia. I nie mieli¶my żadnych trudno¶ci organizacyjnych.

Urz±d Miasta Wrocławia, Daniel Olkowicz

Euro 2012 we Wrocławiu

Wizualizacje stadionu Euro

© SlaskiWroclaw.pl 2007-2019 | O portalu | Redakcja | Promocja | Reklama
   Góra   Wstecz