Polecamy:   Katowice   Woj. ¦l±skie   Stolica Górnego ¦l±ska deutsch | english | èesky | ¶lõnský | schläsch
Wroc³aw Dolny ¦l±sk

Wiadomo¶ci
Artyku³y
O Wroc³awiu
¦l±sk,DolnyiGórny
Dolno¶l±zacy
Poezja
Galerie
Plan miasta
Imprezy
Forum
Ciekawe strony
Euro 2012
Nasza akcja
Reklama


Li¶æ dêbu
- to zapomniany w¶ród wroc³awian symbol ¦l±ska, którego Wroc³aw jest stolic±...
czytaj wiêcej




ARTYKU£Y
¦wiêta Jadwiga ¦l±ska W historii ¦l±ska miejsce szczególne zajmuje ¶wiêta Jadwiga. Jako ksiê¿na, ma³¿onka Henryka I Brodatego by³a osob± niezwykle wp³ywow± w ówczesnym ¶wiecie. Posiada³a równie¿ wiele cnót, które potwierdzaj± jej ¶wiêto¶æ i wyj±tkowo¶æ.


Popularny wizerunek ¶w. Jadwigi


Rekonstrukcja twarzy ¶w. Jadwigi na podstawie ko¶ci czaszki
Jadwiga urodzi³a siê pod koniec XII wieku w Bawarii, w Andechs. Wykszta³cenie zdoby³a w klasztorze w Kitzingen. W wieku 12 lat zosta³a wydana za ksiêcia Henryka I i osiad³a na ¦l±sku. Panowanie ksi±¿êca para rozpoczê³a w 1202 roku. W tym samym roku ufundowali klasztor ¿eñski w Trzebnicy.

Chocia¿ Jadwiga by³a przedstawicielk± ¶l±skiej monarchii, prowadzi³a skromne ¿ycie. Nie jada³a miêsa, pi³a wy³±cznie wodê. Stroje ksi±¿êce nosi³a tylko podczas oficjalnych uroczysto¶ci. Chodzi³a boso i spa³a na twardym pos³aniu. Wiêkszo¶æ czasu spêdza³a na pracy lub modlitwie. Zwi±zek Jadwigi i Henryka mo¿na by³o uznaæ za wzorowy. Po urodzeniu siódmego dziecka ma³¿onkowie przysiêgli dozgonn± separacjê. Ksiê¿na przenios³a siê wówczas do trzebnickiego klasztoru i przyjê³a mniszy styl ¿ycia. Zawsze gotowa by³a nie¶æ pomoc s³aby, chorym i biednym.

¦wiêta Jadwiga prowadzi³a równie¿ powa¿n± politykê, najpierw z Henrykiem Brodatym, a pó¼niej ze swoim synem - Henrykiem II Pobo¿nym. By³a równie¿ kobiet± niezwykle odwa¿n±, o czym mo¿e ¶wiadczyæ jej wyprawa do P³ocka w 1229, aby zabiegaæ o uwolnienie porwanego mê¿a.

14 pa¼dziernika 1243 roku ksiê¿na ¶l±ska zmar³a. Pochowano j± w ko¶ciele ¶w. Bart³omieja w Trzebnicy. Ju¿ w 1267 roku uznano j± ¶wiêt±. Za jej panowania ¦l±sk znacznie siê wzbogaci³, nie tylko materialnie, ale te¿, za spraw± licznych kontaktów z zachodni± Europ±, kulturowo. ¦wiêtej Jadwidze przypisuje siê liczne fundacje, m. in. Klasztor franciszkanów, szpital ¦wiêtego Ducha i ko¶ció³ ¶w. El¿biety we Wroc³awiu.

W Trzebnicy odbyw± siê coroczne uroczysto¶ci zwi±zane ze ¶wiêtem Jadwigi ¦l±skiej, przyje¿d¿aj± na nie pielgrzymi z ró¿nych stron Europy. Równie¿ i my pamiêtajmy o patronce ¦l±ska, której panowanie mog³oby pos³u¿yæ niejednemu przywódcy dzi¶.

Tomasz Sielicki


Przy pisaniu tego artyku³u korzysta³em z:
Encyklopedia Wroc³awia, Wydawnictwo Dolno¶l±skie, 2006;
M. £agiewski, S³awni Wroc³awianie, Muzeum Miejskie Wroc³awia, 2003.


© SlaskiWroclaw.pl 2007-2019 | O portalu | Redakcja | Promocja | Reklama
   Góra   Wstecz