Promocja wydarzeń we Wrocławiu – SlaskiWroclaw.pl
Z kraju

Spotkanie z łosiem. Uwaga na dzikie zwierzęta

Jesienią jest to szczególnie ważne. W rejonach lasów, nieużytków rolnych oraz pól, gdzie prawdopodobieństwo nagłego pojawienia się zwierzyny jest bardzo duże. Zmniejszenie prędkości samochodu może pozwolić uniknąć zderzenia z sarną, dzikiem lub łosiem.

Wczoraj policjanci ruchu drogowego wyjaśniali skutki zdarzenia drogowego, do którego doszło przed godz. 21 w Czyszkówku. Kierujący mazdą zderzył się z przebiegającą przez drogę sarną. Na szczęście podróżujący pojazdem nie ucierpieli podczas tej kolizji, jednak policjanci musieli zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu z uwagi na uszkodzenia powstałe na skutek zdarzenia. Zwierzę uciekło.

To nie pierwsze takie zdarzenie odnotowane tej jesieni przez Policję w powiecie garwolińskim. Tylko w ciągu pierwszych dni listopada funkcjonariusze interweniowali 5 razy w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi kolizji samochodów osobowych z dzikimi zwierzętami. Do większości z nich doszło wczesnym i późnym wieczorem. W czterech przypadkach pojazdy zderzyły się z sarną, w jednym zaś z łosiem.

Dlaczego zwierzęta wychodzą na drogi?

Kierowca w miejscach, gdzie drogi prowadzą przez lasy, szlaki wędrowne zwierząt, musi być zawsze przygotowany na ewentualne wtargnięcie dzikiego zwierzęcia, szczególnie wieczorem i nocą, kiedy wabione blaskiem świateł zwierzęta wychodzą z przydrożnych lasów. Powinno się przede wszystkim zachować odpowiednią prędkość, a w razie potrzeby użyć sygnału świetlnego lub dźwiękowego. Na szczególną uwagę zasługuje drogowy znak ostrzegawczy „Uwaga dzikie zwierzęta” (A-18b), który ostrzega kierowcę, że ryzyko wbiegnięcia dzikiej zwierzyny na drogę jest większe niż w innych miejscach.

Zdjęcia z archiwum garwolińskiej policji:

Podczas podróży, zwłaszcza w terenach leśnych, pamiętajmy o kilku zasadach bezpieczeństwa:


• Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza.

• Oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu.

• Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.

• Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz wydłuża drogę hamowania rozpędzonego auta.

Znak A-18b, nie tylko ostrzega kierowcę o możliwości napotkania na drodze dzikich zwierząt, ale także nakłada na niego obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jesteśmy zobowiązani do zwolnienia i bacznego przyglądania się sytuacji na drodze. Kierowca w każdej chwili musi być gotowy do awaryjnego hamowania.

Poznaj więcej wiadomości w serwisie wiadomości ogólnych.